Logo

सीसीपीका गतिविधिहरु विश्वव्यापी स्वतन्त्रता र प्रजातन्त्रका लागि खतराबेइजिङ । यूएसएएनएएस फाउन्डेसन उदयपुरस्थित भू-राजनीतिक र सुरक्षा मामिलासम्बन्धी थिंक ट्यांकले बुधबार “चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको प्रभाव र जासुसी अभियान” विषयमा वेबिनारको आयोजना गरेको छ ।

उक्त वेबिभनारमा न्यूयोर्कको सिटी युनिभर्सिटीका ग्रोव ह्युमन राइट्स स्कलर र मृत्युदण्डविरुद्ध चीनका राष्ट्रपति तेन बियाओ, क्लियो पास्कल, चटम हाउसमा सहयोगी फेलो, डेमोक्र्यासी फाउन्डेशनको फाउण्डेशनमा गैर-निवासी सिनियर फेलो, इण्डो-प्यासिफिक स्टडिजको कलिंग संस्थानको अन्तर्राष्ट्रिय सल्लाहकार, नेशनल जियोग्राफिक योङ एक्स्प्लोररका स्वतन्त्र पत्रकार आदिल बरार र इकोनॉमिक टाइम्सको विदेश र रणनीतिक मामिलाका कूटनीतिक सम्पादक दिपजय राय चौधरीलगायतका व्यक्तिहरु सभागी थिए ।

तेन बियाओले चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको (सीसीपी) विश्वव्यापी स्वतन्त्रता र प्रजातन्त्रमा हुने खतराको बारेमा आफ्नो धारणा राखेका थिए । स्वतन्त्र अभिव्यक्ति अस्वीकार, चुनावमा हस्तक्षेप र निर्वाचन प्रभावित पार्नेलगायतका कदमहरु चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीले गरिरहेको बताएका थिए ।

सीसीपीबाट संसारलाई सुरक्षित गर्नु अहिलेको मुल उद्देश्य भएको उनले बताएका छन् । सीसीपीले युनाइटेड फ्रन्ट वर्क, कन्फ्युसियस संस्था (शिक्षा मन्त्रालयद्वारा सञ्‍चालित- सीएसएसए), वाणिज्य वाणिज्य, टाउनसमन एसोसिएसन, पूर्व छात्र संघ, सिन्हुआ समाचार एजेन्सीजस्ता संस्थाहरुलाई प्रयोग गरिरहेको बताएका छन् ।

यी संगठनपूर्ण रूपमा चिनियाँ दूतावास वा सीसीपीद्वारा नियन्त्रित छन् । चीनले सबै स्वतन्त्र चिनियाँ भाषा मिडिया आउटलेटहरू हटायो जसले एक पटक संयुक्त राज्य अमेरिकामा समुदायहरूलाई सहयोग पुर्‍याउँथ्यो, सह-विकल्पको विस्तारको माध्यमबाट आफ्नै प्रतिस्पर्धीमाथि आक्रमण गरिरहेको छ । क्लियो पास्कलले सीसीपीको गतिविधिहरू व्यापक राष्ट्रिय शक्तिलाई त्रास फैलाएको बताएका छन् ।

सीसीपीले सापेक्ष विस्तृत राष्ट्रिय शक्तिको आधारमा देशहरूको सूची दिन्छ । ती व्यापक राष्ट्रिय शक्तिको तत्वहरु फरक हुन सक्छ तर धेरै विशिष्ट छ ।

यसमा आर्थिक संसाधन, मानवीय पूंजी, प्राकृतिक स्रोत, पानीमा पहुँच, दुर्लभ पृथ्वीहरुमा नियन्त्रण, पूँजी स्रोत (एफडीआई), टेक्नोलोजी स्रोतमा ज्ञान, सरकारी स्रोत, सैन्य संसाधन, अन्तर्राष्ट्रिय स्रोत आदि जस्ता चीजहरुमा चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीले प्रयोग गरिरहेको उनले बताएका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्